Lniane poduszki i pościele – jak je pielęgnować?

person Opublikowane przez: Admin w:

O właściwościach lnu oraz o tym, dlaczego jest on bezpieczny w kontakcie ze skórą dziecka, można by dyskutować bardzo długo. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych materiałów, z których tworzy się pościele i poduszki nie tylko dla najmłodszych, ale również dla osób dorosłych. Aby zachować długowieczność lnu, należy zwrócić szczególną uwagę na jego pielęgnację. Zatem jak się za nią zabrać, aby Wasza lniana pościel służyła wiele lat?

JAK PRAĆ POŚCIEL I PODUSZKI LNIANE?

pościel lniana z falbanką brudny róż

Zarówno pościel, jak i poduszki lniane można bezproblemowo wyprać w warunkach domowych – nie ma konieczności oddawania ich do pralni. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że len jest bardzo delikatną tkaniną, a co za tym idzie, podczas prania należy korzystać wyłącznie z delikatnych programów. Zalecane jest pranie pościeli osobno w temperaturze nie większej niż 40°C, niemniej jednak do pralki można włożyć też inne rzeczy, lecz muszą mieć one podobną strukturę oraz kolor, aby nie zniszczyć tkanin. Pościel można również wyprać ręcznie, pamiętając, by jej mocno nie wyżymać.

Delikatność tkanin determinuje również wybór odpowiednich detergentów. Tak jak w przypadku ustawień programów pralki, tak i środków używanych do prania lnu, należy sięgać po łagodne rozwiązania. Im płyn oraz proszek są delikatniejsze, tym lepiej wpłynie to na ochronę właściwości tkaniny. Odradza się stosowanie silnych środków piorących. W miarę możliwości najlepiej unikać aplikowania detergentów bezpośrednio na lniane poduszki czy pościel – znacznie lepszym wyborem jest umieszczenie środków piorących w dozowniku. Należy pamiętać, aby program był nastawiony z opcją delikatnego wirowania, maksymalnie 800 obrotów.

SUSZENIE I PRASOWANIE LNIANYCH POŚCIELI

Istnieją dwie zalecane metody suszenia lnianych pościeli – pierwsza z nich dotyczy rozwieszania wypranych pościeli na świeżym powietrzu. Jest to najlepszy wybór, aby zachować przyjemny zapach i miłą w dotyku strukturę. Najlepiej rozwiesić pościel od razu po wyjęciu z pralki i strzepnięciu. Należy pamiętać, aby nie przesuszać lnu, gdyż wówczas jego włókna będą bardziej podatne na niszczenie się. Metoda takiego suszenia jest odpowiednia na cieplejsze dni. Jaka jest druga? Pościel lniana jest niekiedy umieszczana w suszarce bębnowej. Jest to jednak odradzane, jeśli producent wyraźnie nie zaznaczył takiej możliwości, gdyż ta metoda może zniszczyć lub bardzo osłabić włókna tkanin.

Mało kto decyduje się na prasowanie pościeli lnianych, gdyż tkanina ma naturalne skłonności do gniecenia się i nawet w takim stanie wygląda bardzo dobrze. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją wyprasować. Zaleca się rozpocząć prasowanie, kiedy pościel jest jeszcze wilgotna, świeżo ściągnięta z suszarki. Jeśli zdążyła już wyschnąć, to można ją spryskać odrobiną wody. Do prasowania warto wybrać żelazko z funkcją pary – większość producentów zaleca, aby len prasować w temperaturze 200°C. Ciemniejsze kolory powinny być prasowane od wewnętrznej strony, natomiast jaśniejsze można również z drugiej strony. Uniknie się w ten sposób naświetlenia tkaniny. Aby mieć pewność bezpiecznego prasowania, można to robić przez ściereczkę.

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ DZIECKU POŚCIEL?

Len charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi, a ponadto nie przyciąga do siebie przykrych zapachów ani zabrudzeń. Właśnie dlatego w przypadku osób dorosłych, pościele lniane wymienia i pierze się stosunkowo rzadko. Nieco inaczej wygląda to, jeśli chodzi o najmłodszych. Mimo iż dziecko mniej poci się, kiedy śpi, to częstotliwość prania pościeli i poduszek powinna być dosyć wysoka. Zaleca się prać pościel przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu w przypadku kilkumiesięcznych dzieci. Nieco starsze maluchy mogą mieć ją wymienianą średnio raz w miesiącu. Dlaczego?

Do każdej pościeli i poduszki bez względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane, przenikają najróżniejsze drobnoustroje. Len ma właściwości antyalergiczne, jednak alergeny nie stanowią jedynego zagrożenia dla dziecka. Liczne bakterie mogą negatywnie wpływać na organizm maluszka przez jeszcze niewykształcony układ odpornościowy. Zbyt rzadka wymiana pościeli może doprowadzić do różnych chorób u dziecka i złego samopoczucia. Właśnie dlatego regularnie pierze się również pluszowe zabawki i inne produkty dla dzieci wykonane z tkanin.

Mając świadomość o tym, jak dbać o zakupione poduszki i pościele z lnu, nie trzeba się martwić o bezpieczny wypoczynek dziecka. Osoby dorosłe na własnych odczuciach mogą zaobserwować, jak wypranie pościeli znacząco wpływa na komfort i jakość snu – podobnie jest w przypadku najmłodszych. Każdy, kto jeszcze waha się nad wyborem odpowiedniej pościeli dla maluszka, koniecznie powinien zapoznać się z właściwościami lnu. Spora ilość zalet tej tkaniny z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad